top of page

AI & Robotics Estonia tutvus Tallinna Ülikooli laboritega

27. veebruaril külastas AI & Robotics Estonia (AIRE) Tallinna Ülikooli laboreid ja tutvus lähemalt inimese-arvuti interaktsiooni (HCI) ja kultuuriandmete analüüsi (CUDAN) uurimisrühmade tegemistega.


Mustafa Can Özdemir esinemas AIRE-le.
Mustafa Can Özdemir esinemas AIRE-le.

Külastuse eesmärk oli anda AIRE esindajatele põhjalikum ülevaade ülikoolis läbiviidavast teadustööst ning arutada võimalikke koostöövõimalusi ettevõtete ja akadeemilise maailma vahel. Kohtumine andis ka selgema ülevaate Tallinna Ülikooli laborite tehnilistest võimekustest ning sellest, kuidas ülikool saaks oma teadmiste ja laboriteenustega panustada AIRE tegevustesse ja eesmärkidesse.


Inimese-roboti interaktsioon


Inimese-roboti interaktsioon (HCI) on kiiresti arenev valdkond, kuna robotite roll igapäevaelus ja töökeskkondades järjest suureneb. Euroopa Komisjoni hiljutine raport toob välja, et robotid muutuvad üha tavalisemaks, jagades inimestega ühiseid töö- ja eluruume, kuid samas ka keerukamaks. See tähendab, et tuleb arvestada mitmete teguritega, sealhulgas usalduse ja kasutusmugavusega, et mõista, kuidas inimesed tajuvad ja suhtlevad robotitega. Samuti on olulised ohutuse ja eetika küsimused, sest autonoomsete süsteemide levik eeldab turvaliste ja õiglastel põhimõtetel põhinevate lahenduste loomist. Lisaks tuleb pöörata tähelepanu ka sotsiaalsele õiglusele ja autonoomsusele, et määratleda, millised piirangud ja võimalused uued tehnoloogiad endaga kaasa toovad.


Tallinna Ülikooli inimese-roboti interaktsiooni töörühm uuribki näiteks seda, kuidas inimesed reageerivad robotite liikumisele, välimusele ja interaktsiooniviisidele. Selleks kasutatakse pilgujälgimise tehnoloogiat, et analüüsida, kuidas inimesed suunavad oma tähelepanu ja millised disainilahendused aitavad neil robotitega tõhusamalt koostööd teha. Samuti uuritakse näoilmete ja hääletuvastuse abil, kuidas inimesed suhtlevad robotitega emotsionaalsel tasandil ning millised lahendused võiksid muuta robotid intuitiivsemaks ja empaatilisemaks suhtluspartneriks.


Tutvus läbi praktika


Külastuse käigus tutvustati AIRE esindajatele Tallinna Ülikooli interaktsioonidisaini laborit, kasutajakogemuse hindamise laborit ning tehnikalaborit.


Mustafa Can Özdemir, DTI kasutajakogemuse hindamise külalislektor andis ülevaate inimese-roboti interaktsiooni uurimisgrupi tegemistest ja viis AIRE esindajast vabatahtlikuga läbi praktilise demonstratsiooni, mis andis külalistele arusaama, kuidas on pilgu- ja miimika jälgimise abil võimalik mõõta inimese emotsioone, tähelepanu, pilku ja muud.


Lisaks tutvustas TLÜ humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) digihumanitaaria ja tehisaru lektor Andres Karjus külalistele TÜHI-s ja Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM-is) kultuuriandmete analüüsi ja tehisintellekti valdkonnas tehtavat teadustööd. Illustreerides oma ettekannet mitmete põnevate tehtud tööde näidetega, tutvustas Karjus, kuidas suurandmeid ja tehisarul põhinevaid meetodeid saab rakendada kultuuriuuringutes ja kuidas need tehnoloogiad aitavad mõista ja analüüsida ühiskondlikke mustreid.

Andres Karjus esinemas AIRE-le.
Andres Karjus esinemas AIRE-le.

AIRE on Tallinna Ülikooli jaoks strateegiline koostööpartner, mis ühendades teaduse ja tööstuse pakub mitmeid võimalusi teadus- ja arendusprojektide elluviimiseks. Võimaliku tulevase koostööna näevad partnerid näiteks teadlaste ja ettevõtete ühistööd inimkesksete AI- ja robottehnoloogiate arendamisel, kasutajaliideste ja disainilahenduste testimist, et parendada inimese-roboti interaktsiooni, ning koolituste ja seminaride korraldamist, mis aitaksid ettevõtetel mõista ja rakendada uusi tehnoloogiaid.



Comments


el_regionaalarengu_fond_horisontaalne.jpg

EXU, Tallinna Ülikool

Narva maantee 25

10120 Tallinn, Eesti

exu@tlu.ee

bottom of page