Koostöös Tallinna linnaga välja antava preemia selle aasta laureaadid olid loodus ja terviseteaduste instituudist Mari-Liis Leinus ja Maria Martšenko, projekti „Nogel Organics OÜ – päeva-, öö- ja silmakreemi retseptiarendus“ eest.
Tallinna Ülikool annab koostöös Tallinna linnaga igal sügisel välja rakenduslike teadus- ja arendustööde preemia. Selle aasta peapreemia ja 1000€ pälvisid Mari-Liis Leinus ja Maria Martšenko projekti eest, mille tulemusel valmis kolm uut ja ainulaadse koostisega teaduspõhiselt arendatud toodet. Kõik tooted on tõestatud toimega ja dermatoloogiliselt testitud ning sisaldavad muuhulgas antioksüdantide ja polüfenoolide rikast kodumaise päritoluga nõgeseekstrakti.
Töid hinnanud komisjon leidis, et projekt paistis teiste, samuti heal tasemel tööde hulgast silma, sest sellel on selge arenguprintsiip - retseptiarendustega on potentsiaali jätkuvaks edasiminekuks ja veelgi suuremaks arenguks. Projekt kannab olulist väärtust Tallinna Ülikoolile, sest näitab hästi ülikooli panust ühiskonda ja eraettevõtlusesse.
Juba mitmes auhinnatud koostöö
Nogel Organics OÜ-ga on koostööd tehtud juba varemgi. Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi molekulaarteaduste labori ja Nogel Organics OÜ esimene ühine tootearenduse projekt oli nõgeseekstraktiga C-vitamiini näoseerum. See näoseerum pälvis Anne&Stiil Ilulemmik 2023 tiitli ja valiti 2020. aastal ka Tallinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võidutööks. Lisaks tõigale, et tegemist on loodusliku, Eesti päritolu tooraineid sisaldava kosmeetikatootega, mille ilmekaim näide on nõgeseekstrakt, on selle koostis unikaalne selles sisalduvate koostisosade kombinatsioonide ja komponentide spetsiifilisuse tõttu.
Lisapreemia Marit Saarele
Lisaks otsustas komisjon tänavu välja anda ka lisapreemia Marit Saarele rakendusliku väljundiga lõputöö „Lavalier mikrofonisaatja“ eest. Preemia suurus on 500€. Töö paistis silma, sest lõi uudse lahendusega mikrofoni, mille puhul nii mikrofon kui saatja paiknevad kompaktselt ühes objektis. Saatja taga olev klamber võimaldab seda paigaldada lihtsalt pintsaku- või jakireväärile või kinnitada ehteketiga kaela. Uudne lahendus vastab tehnilistele nõudmistele, et kasutada seda professionaalses tele- ja lavatöös. Töid hindav komisjon leidis, et tegemist on väga huvitava ja praktilise lahendusega ning olgugi, et see on alles algusjärgus, on selles märkimisväärne arengupotentsiaal.
Fotod: Aleksandr Gužov, Tallinna Strateegiakeskus
Tekst: Silvia-Kristiin Kask ja Ermo Säks
Comments