top of page

RINGMAJANDUS ON TEEKOND, MITTE EESMÄRK

Inglise ulmekirjanik Terry Pratchett on vägagi tabavalt kirjeldanud ringmajandust, sõnastades “odavate saabaste sotsioökonoomilise ebavõrdsuse teooria” oma raamatukangelase kapten Samuel Vimesi suu läbi. Teooria seisneb selles, et kui oled vaene, siis ei raatsi sa osta korralikke saapaid, mis kestaksid 10 aastat ja hoiaksid su jalad kuivad. Selle asemel ostad viis korda odavamad, alguses enam-vähem korralikud saapad. Paraku kestavad need ainult aastakese ning seejärel oled jälle sunnitud uued ostma. Nii juhtubki, et 10 aasta pärast on rikkal varbad endiselt kuivad, aga vaene on kulutanud kaks korda rohkem raha ja varbad on ikkagi märjad.

Foto: Külliki Tafel-Viia


Selles teoorias peitub väga sügav ringmajanduslik tõde. Viie paari odavate saabaste tootmine tekitab märkimisväärselt rohkem jäätmeid kui ühe paari kvaliteetsete saabaste tootmine, mistõttu ringmajanduses nähaksegi ühte võimalikku lahendust järjest teravnevatele keskkonnaprobleemidele. See on sageli ka kõige tavalisem viis, kuidas ringmajandusest mõeldakse. Kuidas aga toota ja maha müüa viis korda kallimaid saapaid, viitab ringmajandusele kui olulisele ärivõimalusele. Selline arusaam positsioneerib ringmajanduse oluliseks ettevõtlus- ja majandustemaatikaks.


Ringmajandus on ka väga oluline kultuuriküsimus, sest ühe paari kallimate saabaste eelistamine viiele paarile odavamatele eeldab muutust väärtustes. Tänu toodete kvaliteedi, kestvuse ja selleks tehtud töö väärtustamisele saab rikkamaks ka töö tegija, kes lõpuks ehk ka ise jaksab endale korralikud saapad soetada. Kokkuvõttes ongi oluline mõista, et keskkonna, majanduse ja kultuuri vaatenurk ei ole ringmajanduse mõtestamisel alternatiivid, vaid ühe asja erinevad tahud.


Ringmajandus ei ole mingi asi, mida eraldi tegema peab. See ei ole lõppeesmärk, mida saavutada oleks võimalik, vaid teekond, millele peab asuma ja jääma. Ringmajandus on paljuski traditsioonilise talupojamõistuse taas ausse toomine.


  • Esiteks – olla oma tegevustes efektiivne. See kehtib tegelikult mistahes äri- või tegevusmudeli puhul.

  • Teiseks – kui midagi teha, siis kvaliteetselt ja pikaajaliseks kasutamiseks.

  • Kolmandaks – parandada asju / ettevõtjana pakkuda parandamisvõimalust, ja kui see ka ei aita, siis leida uusi kasutusviise.

  • Neljandaks – olla nii ettevõtja kui ka tarbijana teadlik, kust tuleb tooraine ning mis saab toodetest peale nende kasutuse lõppu.

  • Viiendaks – teha koostööd teistega, seda nii eraisiku kui ettevõtluse tasandil, sest sellest võidavad lõpuks kõik.

  • Kuuendaks, mis kõige tähtsam – keelduda ülearusest.


Kas ringmajandus on vana teema uues kuues? Kas ringmajandus või taastav majandus? Miks on kõige olulisem vältida väärtuste kadu ja milline panus on erinevatel osapooltel, selle üle arutlevad Tallinna Ülikooli Ökoloogia keskuse juhataja ja ökohüdroloogia professor Jaanus Terasmaa ning Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi ringmajandusvaldkonna juht Kadi Kenk põhjalikult Edasi.org veergudel. Artiklit saad tasuta lugeda SIIN.


Teemakohast vestlussaadet "Kuidas ringmajandades võidad sina, mina ja temagi?" saad vaadata siin:
Comments


bottom of page