top of page

TLÜ ja AIRE kohtumisel arutati inimese ja roboti vahelist koostööd tööstuskeskkonnas

Veebruari alguses korraldas EXU kohtumise AIRE (AI & Robotics Estonia) esindajate ja Tallinna Ülikooli teadlaste vahel, et arutada edasisi koostöövõimalusi. Kohtumise eesmärk oli leida lahendusi, kuidas tööstuskeskkonnas parandada inimese ja roboti vahelist koostööd ning tagada töötajate turvalisus ja heaolu.


Kohtumisel osalesid AIRE esindajatena protsessijuht Indrek Orav, demoprojektide teenuse juht Katre Eljas ning innovatsioonijuht Tõnis Segerkrantz. Ülikooli esindasid ettevõtluskoostöö juhtivekspert Ingrid Hindrikson, digitehnoloogiate instituudi (DTI) haridustehnoloogia professor Kairit Tammets, interaktsioonidotsent Sonia Sousa, kasutajakogemuse hindamise külalislektor Mustafa Özömir ning humanitaarteaduste instituudi (HTI) IKT-spetsialist Martin Karjus.


Kohtumise arutelul tõusis esile ühine huvi uurida, kuidas tagada inimese ja roboti ohutu ning sujuv koostöö töökeskkonnas. Osalejad rõhutasid, et tehnoloogiliste lahenduste rakendamisel peab olema keskne tähelepanu inimeste turvatundel ja heaolul – töötaja peaks end tehnoloogiliste abivahendite kõrval tundma alati turvaliselt ja enesekindlalt.


Tehnoloogia usaldus ja rahvusvaheline koostöö


Tehnoloogia usalduse teema on pikka aega olnud DTI inimese-masina interaktsiooni (HCI) meeskonna uurimisvaldkonnaks. TLÜ teadlaste panus on viinud koostööni mitmete oluliste kaitsevaldkonna asutustega, sealhulgas välisriikides, mis ilmestab usaldusväärsuse ja turvalisuse tähtsust ka rahvusvahelises kontekstis.


Lisaks teoreetilistele aruteludele on käimas ka mitmed praktilised projektid. Eelmisel nädalal esitati ühisprojekti "Smart Industry Centre" teekaart, mille raames kavandatakse uute teenuste väljatöötamist ja vajalike seadmete soetamist. Samuti jätkub koostöö erinevates konsortsiumites TalTechi, Tartu Ülikooli, Maaülikooli ja teiste asutustega. Juba teist aastat toimub prakiline koostöö ka TalTech Virumaa Kolledži tööstuslaboris.


Järgmisteks sammudeks AIRE tegevusraamistikus on ühe mudelteenuse loomine, ühe demoprojekti elluviimine ning klubiürituse korraldamine.


Kohtumise tulemusena tekkisid mitmed huvitavad ideed ja koostööalgatused, mis kinnitavad, et tehnoloogia areng ja inimkeskne lähenemine käivad käsikäes. Nii TLÜ kui AIRE esindajad on valmis tulevikus veelgi süvendama oma koostööd, et pakkuda tööstusele uusi, praktilisi ja inimsõbralikke lahendusi.

Comments


el_regionaalarengu_fond_horisontaalne.jpg

EXU, Tallinna Ülikool

Narva maantee 25

10120 Tallinn, Eesti

exu@tlu.ee

bottom of page