top of page

RAHVATARKUS KORTSUDE- JA VANANEMISVASTASESSE KREEMI

Vanarahva seas on kopranõre populaarne oma raviomaduste poolest. Millised need omadused täpselt aga on, seda on vähe uuritud, kuid rahvasuu teab rääkida, et nõre aitab allergiliste nahahaiguste, nohu, külmetushaiguste, selja- ja liigesevalu vastu.


Rando Tuvikene, Foto: Tallinna Ülikool

„Võrumaal ja üldse Kagu-Eestis kasutakse kopranõre tõmmiseid või erinevaid isetehtud preparaate haiguste ravimiseks üsna sagedasti. See on teada-tuntud rahvameditsiin, mis põlvest põlve edasi antud. Peale külmetushaiguste ravi, kasutavad mehed kopranõre piirituse tõmmise napsu potentsi tõstmiseks ning räägitakse, et imerohi on hea südamele ja veresoontele, närvidele ja ainevahetusele,“ selgitab OÜ Xarus Cosmetics juht Martti Lemvald, kes teadlaste abiga on valmistamas looduskosmeetikat, mille peamiseks komponendiks just kopranõre ehk kastooreum.


Kastooreum on oma heade omaduste poolest tõesti tuntud iidsetest aegadest, kuid tänases ilutoodete gruppides suuresti kasutamata ressurss Eestis. On teada, et nõre sisaldab mikroelemente, eeterlikke õlisid, orgaanilisi happeid. Selles on olulisi rasvhappeid nagu oomega 3 - 6 ja fosfolipiide. Samuti sisaldab see palju A- ja E-vitamiini ning B-vitamiine.

Maailmas on kastooreum kasutuses nii kosmeetikatööstuses, ravimitööstuses ja toiduainetööstuses kui loomne preparaat, millel on mitmeid positiivseid ravi-ja mõjutoimeid. Eestis on sellel suunal veel mitmeid arendusvõimalusi ning OÜ Xarus Cosmetics täidab turul just spetsiifiliste ilutoodete arendamise tühimiku.


UUS KREEM KOOSTÖÖS ÜLIKOOLIGA

Muutunud tarbimisharjumuste tulemusena soovitakse ka kosmeetikas, looduskosmeetikas kvaliteetsemaid tooteid, mis kestavad kauem ja millel on teaduslik lisandväärtus. Eelis turul silma paista on keskkonnasõbralikel ettevõtetele ja toodetel.

Huvi selle vastu, et katsetada nõre kasulikke omadusi kosmeetikas sai alguse 2019. aastal. „Looduskosmeetika toodete tootmine ja tarbimine on kasvav trend. Teades kopranõre omadusi rahvasuus, mõtlesin asjale teadusliku aspekti juurde tuua, sest kosmeetikat ei saa teha põlve otsas. Loomulikult võib ju nii ka, kuid kui teha kvaliteetset kosmeetikat ja sul on suuremad turunduslikud plaanid, siis peab selle kvaliteet tagatud olema. Nii hakkasin aasta tagasi otsima oma mõtetele koostööpartnereid ülikoolide seast,“ meenutab Lemvald. Lisades, et esimeseks abimeheks oli internet, kust leidis, et toote jaoks vajalikke uuringuid saaks teha Tallinna Ülikool. Ettevõte kaasas tootearenduses keemikute kompetentsi uute toodete retseptuuri arendamisel, uudse toote omaduste katsetamisel ning testimisel. „Mul vedas, sest sain esimese kõnega kohe õigele suunale ning varsti kohtusin loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteaduri ja dotsendi Rando Tuvikesega. Meie esmaseks tegevuseks tootearenduses oli õigete retseptide ja koostisainete komplekside väljatöötamine kreemis, mis sisaldab kopranõret,“ meenutab Lemvald.

Ettevõtte juht ei osanud aga arvatagi, et ülikoolist saab tuge ka projekti koostamise ja infot Euroopa Regionaalarengu Fondi ja teiste toetuste kohta. “Aus olles polnud mul üldse aimugi, et koostöö ülikooliga nii produktiivseks võib osutuda. Näiteks aitas Tallinna Ülikooli ettevõtlussuhete ekspert, ADAPTERI platvormi TLÜ poolne projektijuht, Ingrid Hindrikson, toetas mind EASi osakute rahastus-võimaluste kaasamise juures. Ise ma sellega hakkama poleks saanud,“ märkis ettevõtja Martti Lemvald.


HEA KOOSTÖÖ VIIS JÄRGMISE ARENDUSENI

Selle aasta juunis lõppes innoosaku projekt "Kastooreumi sisaldava kreemi arendus" Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi molekulaarteaduste labori uurimisgrupiga koostöös. „Kortsude- ja vananemisvastane ning niisutav kreem on nüüd valmis ning testimisel. Sellesse protsessi on kaasatud 20 erinevas vanuses naist, kes hindavad kreemi omadusi. Üsna pea teeme kokkuvõte testgrupi tulemustest, kuid julgen juba praegu tulemuste osas positiivne olla. Pealegi on meil töös juba järgmine etapp,“ ütleb Martti Lemvald.


Tootearenduse järgmises etapis on plaanis välja selgitada, millised spetsiifilised raviomadused kreemil on - milline on reaalne mõju nahale ja uurida lähemalt põletikuvastast toimet rakukatsete abil. Arendustegevuste järgmises faasis soovitakse samuti kaasata EAS osakute rahastusvõimalusi, mis on suureks abiks alustavale ettevõtjale.


„Julgustan teadusasutusega koostööd tegema. Rahvameditsiin on rahvameditsiin, kuid seal pole tihti mingit seost teadusliku tõestusega. Kui on hea ja läbimõeldud mõte, siis tuleks kindlasti pöörduda ülikoolide poole, sest seal on inimesed, kes aitavad vajadusel projektide kirjutamise ning taotluste esitamisega EASile innovatsiooni- ja arendusosakute tarbeks.“


Autor: Kaja Liivak, Adapter.ee kaasautor

Vaata lisaks Tallinna Ülikooli teadus- ja arendusteenuseid: https://www.exu.tlu.ee/teadus-ja-arendusteenused


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page