Tallinna Ülikoolis arendati kuusevaigupõhine hügieeniline huulepulk

Tallinna Ülikooli teadlaste kaasabil on tuule tiibadesse saanud mitmed kosmeetikatooted, seekord saabus teadlasteni soov kuusevaigu tervislikud omadused teaduslikult põhistatud konteksti tõsta. Aasta väldanud arendustöö võtsid ette loodus- ja terviseteaduste instituudi tooteinnovatsiooni peaspetsialist Maria Martšenko ja analüütiliste meetodite peaspetsialist Mari-Liis Leinus.

„Eelmise aasta jaanuaris jõudis meieni päring, milles otsiti võimalust töötada välja kuusevaigu tervendavatel omadustel põhinevat tahket toodet. Hea Masin OÜ esindaja Martin Aadamsoo soovis luua toodet, mida oleks mugav kasutada käsi määrimata. Selliselt kujunes meie koostöö eesmärgiks luua kuusevaigupõhine hügieeniline huulepulk,“ selgitab koostööd Maria Martšenko.

TLÜ tooteinnovatsiooni peaspetsialist Maria Martšenko (vasakul) ja TLÜ analüütiliste meetodite peaspetsialist Mari-Liis Leinus (paremal)

2021. aasta aprillis alanud tööde esimese sammuna oli kuusevaik vaja ära puhastada, siis sai hakata vormima huulepulka. Retsepti koostamisel lähtus Martšenko klassikalise hügieenilise huulepulga omadustest - et see oleks see nahale kandes pehme, niisutav ning jätaks huultele kaitsva kihi. Paratamatult annab kuusevaik aga tootele veidi mõru kõrvalmaitse, seega tuli retsepti viimases faasis otsida lahendusi toote maitseomaduste parandamiseks. Lisaks uuris Mari-Liis Leinus toote ja selles sisalduva kuusevaigu antioksüdantseid omadusi ja mikroorganismide vastast aktiivsust.

Koostööd ülikooliga hindab ettevõtja väga sujuvaks. „Loodus- ja terviseteaduste instituudi inimesed eesotsas Maria Martšenkoga on aidanud mul leida komponentide tarnijaid, teinud ise teaduskirjanduses taustauuringuid ja lõpuks teinud kogu tööst kokkuvõtte, millest isegi minusugune võhik aru saab. Olen väga rahul ja soovitan teistelegi,“ ütleb Aadamsoo.

Loe pikemalt Adapteri veebist.